Etap I – Pierwsza pomoc
Na tym etapie stosujemy techniki na tkanki bezpośrednio zaangażowane w wywołanie problemu z którym pacjent zgłosił się do gabinetu.
Etap II – Leczenie przyczynowe
Kolejny etap leczenia rozpoczyna się wraz z wyeliminowaniem dolegliwości bólowych bądź zmniejszeniem ich do takiego stopnia, który umożliwia przywrócenie sprawności. Jest to stosowny moment, aby zająć się pierwotną przyczyną, będącą źródłem wcześniejszych objawów i dolegliwości – w ten sposób zapobiegamy nawrotowi dysfunkcji. Etap ten, będący wyrazem holistycznego spojrzenia na Pacjenta, pozwala ustrzec Go przed kolejnymi incydentami bólowymi.
Etap III – Trening sensomotoryczny i autoterapia
Celem terapii w dwóch pierwszych etapach jest odzyskanie w możliwie maksymalny sposób bezbólowego ruchu systemu mięśniowo-szkieletowego oraz poprawa balansu mięśniowego. Kiedy wykonaliśmy zabieg manualny, który poprawiał stan pacjenta to zawsze zadajemy sobie pytanie jak to utrzymać? Oczywistą odpowiedzią jest, że poprzez odpowiednie ćwiczenia, ale dobranie prawidłowych aktywności ruchowych przysparza wielu trudności, co jest związane z problemami oceny prawidłowej kontroli równowagi mięśniowej.
Na tym etapie analizujemy ruch, postawę, nawyki, stereotypy ruchowe Pacjenta. Wdrażamy procedury zmierzające do przeprogramowania nieodpowiednich wzorców ruchowych, leżących u podstaw dolegliwości Pacjenta.
Fizjoterapeuta ocenia możliwości motoryczne pacjenta i w zależności od stopnia jego sprawności, dobiera odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu. Jest to bardzo ważny etap, a jego skuteczność zależy od stopnia zaangażowania pacjenta. Należy nadmienić, iż od pierwszej wizyty pacjent rozpoczyna samodzielne wykonywanie w domu odpowiednio dobranych ćwiczeń. Do osiągnięcia celów leczenia niezbędnych jest na ogół od 3 do 7 terapii. Trójetapowy model terapii gwarantuje, że Pacjent będzie mógł cieszyć się pełnią sił i sprawnością jak najdłużej. Kompleksowe podejście do problemu przekłada się na jego trwałe rozwiązanie.