Najczęstszym powodem wizyty u specjalisty z dziedziny fizjoterapii 

jest ból lub dysfunkcja ruchowa

W pewnym momencie te czynniki stają się zbyt dokuczliwe, a pacjent nie może sam sobie z nimi poradzić. Zaburzają prawidłowe funkcjonowanie i ograniczają codzienną aktywność na polu prywatnym i zawodowym. Celem spotkania jest rozpoznanie problemu z którym Pacjent zgłasza się do gabinetu. Po przez szczegółowy wywiad ,,body reading” (ocena wizualna) oraz badanie manualne, terapeuta odnajduje przyczynę problemu i opracowuje strategię leczenia.

Wskazówki przed pierwszą terapią

  • przynieś ze sobą wygodny strój i niekrępującą bieliznę,
  • jeśli masz za sobą operację, uraz lub jesteś po przeprowadzeniu badań obrazowych, nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentacji medycznej, ona ułatwi nam sprawne i dokładne przeprowadzenie badania,
  • poświęć chwilę na przypomnienie sobie historii twoich dolegliwości; od kiedy, czy był czynnik sprawczy, czy i jak ból zmieniał się w trakcie jego trwania, czy wcześniej miałeś inne lub podobne dolegliwości, które ruchy i czynności nasilają twój problem a które go zmniejszają, Odpowiedzi na takie pytania będą bardzo istotne i trakcie badania na pierwszej wizycie,
  •  jeżeli z jakichkolwiek powodów nie możesz dotrzeć na zabieg, zadzwoń, abyśmy mogli przesunąć wizytę,
  • nie wymagamy skierowania od lekarza,
  • jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości – skontaktuj się z nami telefonicznie, lub przez e-mail.

Wywiad i wypełnianie karty badania

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy szczegółowy wywiad oraz badanie fizjoterapeutyczne. Zebrane informację zapisujemy w karcie badania. Służy ona do planowania oraz monitorowania przebiegu procesu leczenia. Dokumentacja jest przechowywana, dzięki czemu mamy dostęp do historii choroby i terapii pacjenta, co umożliwia efektywne rozwiązywanie ewentualnych problemów w przyszłości.

Body reading

Body reading z ang. “czytanie ciała” – Jest to ocena wizualna pacjenta. Podczas badania jako pierwszy oceniany jest układ ciała w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej Następnie oceniamy punkty kostne, których wzajemne relacje mówią nam o liniach naprężeń mięśniowo-powięziowych, przebiegających w ciele pacjenta. Dzięki temu wiemy, które mięśnie dominują wzmożonym napięciem powodując asymetryczne ustawienie poszczególnych rejonów ciała, co prowadzi do przeciążeń i bólu w układzie mięśniowo-szkieletowym. Celem body readingu jest ocena dysbalansu miesniowo-powięziowego i odnalezienie pierwotnego zaburzenia oraz opracowanie strategii leczenia.

Trzy etapy strategii leczenia

Etap I
Pierwsza pomoc

Na tym etapie stosujemy techniki na tkanki bezpośrednio zaangażowane w wywołanie problemu z którym pacjent zgłosił się do gabinetu.

Etap II
Leczenie przyczynowe

Kolejny etap leczenia rozpoczyna się wraz z wyeliminowaniem dolegliwości bólowych bądź zmniejszeniem ich do takiego stopnia, który umożliwia przywrócenie sprawności. Jest to stosowny moment, aby zająć się pierwotną przyczyną, będącą źródłem wcześniejszych objawów i dolegliwości – w ten sposób zapobiegamy nawrotowi dysfunkcji. Etap ten, będący wyrazem holistycznego spojrzenia na Pacjenta, pozwala ustrzec Go przed kolejnymi incydentami bólowymi.

Etap III
Trening sensomotoryczny i autoterapia

Na tym etapie analizujemy ruch, postawę, nawyki, stereotypy ruchowe Pacjenta. Wdrażamy procedury zmierzające do przeprogramowania nieodpowiednich wzorców ruchowych, leżących u podstaw dolegliwości Pacjenta.
Fizjoterapeuta ocenia możliwości motoryczne pacjenta i w zależności od stopnia jego sprawności, dobiera odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu. Jest to bardzo ważny etap, a jego skuteczność zależy od stopnia zaangażowania pacjenta. Należy nadmienić, iż od pierwszej wizyty pacjent rozpoczyna samodzielne wykonywanie w domu odpowiednio dobranych ćwiczeń. Do osiągnięcia celów leczenia niezbędnych jest na ogół od 3 do 7 terapii. Trójetapowy model terapii gwarantuje, że Pacjent będzie mógł cieszyć się pełnią sił i sprawnością jak najdłużej. Kompleksowe podejście do problemu przekłada się na jego trwałe rozwiązanie.

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Zadzwoń do nas, pomożemy!
Solec ZdrójWarszawaŁódźKatowiceKrakówWrocławPoznańRzeszówLeśna 18A28-131 Solec-Zdrój
© 2022
HOLISTIC
Centrum Terapii Mięśniowo-Powięziowej