Najczęstszym powodem wizyty u specjalisty z dziedziny fizjoterapii 

jest ból lub dysfunkcja ruchowa

W pewnym momencie te czynniki stają się zbyt dokuczliwe, a pacjent nie może sam sobie z nimi poradzić. Zaburzają prawidłowe funkcjonowanie i ograniczają codzienną aktywność na polu prywatnym i zawodowym. Celem spotkania jest rozpoznanie problemu z którym Pacjent zgłasza się do gabinetu. Po przez szczegółowy wywiad ,,body reading” (ocena wizualna) oraz badanie manualne, terapeuta odnajduje przyczynę problemu i opracowuje strategię leczenia.

Wskazówki przed pierwszą terapią

  • przynieś ze sobą wygodny strój i niekrępującą bieliznę,
  • jeśli masz za sobą operację, uraz lub jesteś po przeprowadzeniu badań obrazowych, nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentacji medycznej, ona ułatwi nam sprawne i dokładne przeprowadzenie badania,
  • poświęć chwilę na przypomnienie sobie historii twoich dolegliwości; od kiedy, czy był czynnik sprawczy, czy i jak ból zmieniał się w trakcie jego trwania, czy wcześniej miałeś inne lub podobne dolegliwości, które ruchy i czynności nasilają twój problem a które go zmniejszają, Odpowiedzi na takie pytania będą bardzo istotne i trakcie badania na pierwszej wizycie,
  •  jeżeli z jakichkolwiek powodów nie możesz dotrzeć na zabieg, zadzwoń, abyśmy mogli przesunąć wizytę,
  • nie wymagamy skierowania od lekarza,
  • jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości – skontaktuj się z nami telefonicznie, lub przez e-mail.

Wywiad i wypełnianie karty badania

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy szczegółowy wywiad oraz badanie fizjoterapeutyczne. Zebrane informację zapisujemy w karcie badania. Służy ona do planowania oraz monitorowania przebiegu procesu leczenia. Dokumentacja jest przechowywana, dzięki czemu mamy dostęp do historii choroby i terapii pacjenta, co umożliwia efektywne rozwiązywanie ewentualnych problemów w przyszłości.

Body reading

Body reading z ang. “czytanie ciała” – Jest to ocena wizualna pacjenta. Podczas badania jako pierwszy oceniany jest układ ciała w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej Następnie oceniamy punkty kostne, których wzajemne relacje mówią nam o liniach naprężeń mięśniowo-powięziowych, przebiegających w ciele pacjenta. Dzięki temu wiemy, które mięśnie dominują wzmożonym napięciem powodując asymetryczne ustawienie poszczególnych rejonów ciała, co prowadzi do przeciążeń i bólu w układzie mięśniowo-szkieletowym. Celem body readingu jest ocena dysbalansu miesniowo-powięziowego i odnalezienie pierwotnego zaburzenia oraz opracowanie strategii leczenia.

Trzy etapy strategii leczenia

Etap I
Pierwsza pomoc

Na tym etapie stosujemy techniki na tkanki bezpośrednio zaangażowane w wywołanie problemu z którym pacjent zgłosił się do gabinetu.

Etap II
Leczenie przyczynowe

Kolejny etap leczenia rozpoczyna się wraz z wyeliminowaniem dolegliwości bólowych bądź zmniejszeniem ich do takiego stopnia, który umożliwia przywrócenie sprawności. Jest to stosowny moment, aby zająć się pierwotną przyczyną, będącą źródłem wcześniejszych objawów i dolegliwości – w ten sposób zapobiegamy nawrotowi dysfunkcji. Etap ten, będący wyrazem holistycznego spojrzenia na Pacjenta, pozwala ustrzec Go przed kolejnymi incydentami bólowymi.

Etap III
Trening sensomotoryczny i autoterapia

Na tym etapie analizujemy ruch, postawę, nawyki, stereotypy ruchowe Pacjenta. Wdrażamy procedury zmierzające do przeprogramowania nieodpowiednich wzorców ruchowych, leżących u podstaw dolegliwości Pacjenta.
Fizjoterapeuta ocenia możliwości motoryczne pacjenta i w zależności od stopnia jego sprawności, dobiera odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu. Jest to bardzo ważny etap, a jego skuteczność zależy od stopnia zaangażowania pacjenta. Należy nadmienić, iż od pierwszej wizyty pacjent rozpoczyna samodzielne wykonywanie w domu odpowiednio dobranych ćwiczeń. Do osiągnięcia celów leczenia niezbędnych jest na ogół od 3 do 7 terapii. Trójetapowy model terapii gwarantuje, że Pacjent będzie mógł cieszyć się pełnią sił i sprawnością jak najdłużej. Kompleksowe podejście do problemu przekłada się na jego trwałe rozwiązanie.

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Zadzwoń do nas, pomożemy!
Solec Zdrój Warszawa Łódź Katowice Kraków Wrocław Poznań Rzeszów Leśna 18A28-131 Solec-Zdrój
© 2024
HOLISTIC
Centrum Terapii Mięśniowo-Powięziowej